گزارش كامل از تظاهرات در تبريز و اورميه

۱۳ شهريور ۱۳۹۰

22.50: اعتراضات گسترده و خونين در شهرهاي تبريز و اورميه به پايان رسيد. هنوز از گوشه و كنار اين دو شهر و خيابانهاي فرعي صداي شعار و شليك گاز اشك آور به گوش مي رسد. بر اساس اخبار رسيده كلانتريها پر است از زنان و كودكان و جواناني كه بسياري هم زخمي هستند.

از تبريز خبر مي رسد تعداد بسيار زيادي بازداشت و به مكانها نامعلوم منتقل گرديده اند. از اين دستگيرشدگان مي توان به آقايان مهدي محمدپور و عادل خندان اشاره نمود.

22.15: دهها نفر در اورميه در اثر شليگ گلوله يا ساچمه زخمي شده اند. حداقل سيزده تن از مجروحين با گلوله در بيمارستان مطهري اورميه بستري اند كه حال چهار نفرشان وخيم است. آماري از ديگر بيمارستانها در دست نيست. شاهدان عيني ميزان خشونت به كار رفته توسط مامورين را غيرقابل توصيف و حضور مردم را بيش از تظاهرات هفته پيش اعلام كردند.

هم اكنون نيروهاي بسيج كه عمدتا نوجوان و جوانان حداكثر تا 25 سال سن هستند با لوله هاي پليكا در دست در خيابانهاي ارتش ، اميني ، باكري، خيام ، دانشكده و خيابانهاي ديگر شهر مستقر هستند. ده ها نفر از بازداشت شدگان تظاهرات خشونت بار امروز به يكي از ساختمانهاي وابسته به بسيج در فلكه مخابرات ابتداي خيابان برق كه تا چهارسال پيش يكي از خانه هاي امن اداره اطلاعات اورميه بود منتقل شده اند.

دقايقي پيش ماموران لباس شخصي با حضور در بيمارستان مجروحاني كه حالشان وخيم نبود را به مكاني نامعلوم منتقل كردند. يكي از پرستاران بيمارستان مطهري از انتقال احتمالي اين مجروحان به بيمارستان عارفيان كه متعلق به سپاه است خبر داد. سپاه پاسداران مسئوليت حفاظت از ساختمان استانداري و صداي و سيماي آذربايجان غربي را در دست دارد و يكساعت پيش حداقل ده دستگاه تويوتا لندكروزهاي سياه رنگ سپاه كه بر پشت آنها سلاح دوشكا قرار دارد در محوطه استانداري و صدا و سيما مستقر شده اند.

سابقه حضور خودروهاي سپاه مجهز به دوشكا به سال 85 در شهرستان نقده در جريان تظاهرات اعتراضي مردم به كاريكاتور روزنامه ايران بازميگردد كه متاسفانه در اثر شليك گلوله مستقيم به مردم در آن سال توسط اين خودروها 13 نفر از اهالي نقده به شهادت رسيدند.

22.00: عليرغم تاريك شدن هوا و برخورد بسيار خشونت آميز و وحشيانه ي نيروهاي رژيم ايران ميدان آبرسان تبريز به صحنه ي درگيري گسترده ميان معترضين و مامورين يگان ويژه تبديل شده است. بوي گاز اشك آور در بسياري از نقاط شهر استشمام مي گردد. خبرهاي رسيده حاكي از ترس شديد ماموران امنيتي از انتشار فيلمهاي مربوط به اعتراضات مردمي در دو شهر تبريز و اورميه مي باشد. شاهدان عيني مي گويند هر دوربين و موبايلي كه اقدام به ضبط جريان اعتراضي مردم در خيابان ها نمايد به سرعت توسط نيروهاي سركوب ضبط مي گردد.

در عين حال برخي اخبار و گزارشات از شهادت يك جوان تبريزي حكايت دارد. براساس گزارش شاهدان عيني يك جوان 20 الي 22 ساله آذربايجاني در خيابان شهناز تبريز در اثر شليك مستقيم گلوله توسط يك مامور لباس شخصي به شهادت رسيده است. حادثه زماني رخ داد كه مردم به طرف عده اي مامور لباس شخصي حمله كردند و در يكي از كوچه هاي شهناز مامور به صورت مستقيم اقدام به شليك گلوله كرد. اين خبر هنوز رسما تاييد نگرديده است.

21.35: اولين فيلم از اعتراضات روز شنبه 12 شهريور در شهر اورميه: بر روي لينك زير كليك نماييد:

http://www.youtube.com/watch?v=iXrOaswKz9k

درگيري ها در اورميه به مناطق جنوبي شهر كشيده شده است. درگيري ها هم اكنون در خيابان پرورش به طرف حسين آباد و علي آباد ادامه دارد. صداي تير اندازي در اين مناطق به وضوح شنيده مي شود.

21.20: اولين فيلم از حضور گسترده ي دهها نيروهاي يگان ويژه در اورميه: براي ديدن فيلم بر روي لينك زير كليك نماييد:

http://www.youtube.com/watch?v=aKtxTVAi_jM

در عين حال پخش ماهواره ي يوتلست در تمامي شهرهاي آذربايجان به دليل ارسال پارازيت وسيع قطع شده است. به گزارش يكي از حاضرين در تظاهرات اورميه: خيابان   طالقاني  تا   ترمينال   قيامت  بود. ماموران توان نزديك شدن نداشتند. مردم خيابون رو سنگربندي كرده و راه موتورسوارها رو بستن.  هيچ كسي قادر به ورود به خيابان طالقاني نيست. مردم  مشغول سنگ پراني به سمت مركز  شهر  محل تجمع  نيروهاي ضد شورشند.

21.10: آخرين اخبار ارسالي از اورميه حاكي از آن است كه درگيريها به خيابان 17 شهريور و خيابان هاي اطراف كشيده شده است. صداي شليك گلوله و صداي آمبولانسها در سراسر منطقه شنيده مي شود. برخي گزارشات از شليك نيروهاي امنيتي از پشت بام دادگستري به حاضرين خبر داده اند. در عين حال جمعي از سربازان حاضر در لشكر 64 اورميه واقع در پشت استانداري نيز شعارهايي در حمايت از درياچه اورميه سر مي دهند.

در اهر پس از بروز درگيريهاي شديد و ضرب و شتم بسياري از مردم عادي در آغازين لحظات شروع تجمعات بسياري دستگير و به مكانهاي نامعلوم منتقل شده اند. گزارشات رسيده حاكي است نزديك به 30 تن از بازداشت شدگان نيز توسط يكي از نيروهاي انتظامي مخفيانه آزاد شده اند.

20.35: از اورميه خبر مي رسد كه ساختمان استانداري آذربايجان غربي در اين شهر به محاصره مردم در آمده است. درگيري ها به ميدان ايالت و پنجراه اين شهر كشيده شده است.  هم اكنون تنها راه ارتباطي استانداري با بيرون لشكر 64 اورميه كه پشت استانداري قرار دارد، مي باشد. درگيري در بيشتر نقاط شهر اورميه با شدت تمام ادامه دارد.

در تبريز نيز گزارشات ريسده حاكي از به آتش كشيده شدن موتورهاي نيروهاي بسيج در خيابان تربيت است. بيش از 15 نفر در اين منطقه دستگير شده است. مردم با دادن شعارها حضوري گسترده در خيابانها و ميادين اصلي دارند.

20.25: براساس گزارش شاهدان عيني در تبريز، در خيبانهاي مركزي شهر نيروهاي رژيم اعم از لباس شخصي، بسيجي و ضد شورش با وحشيتي بي سابقه در طول سي سال گذشته، در حال حمله به مردم هستند. حتي كودكان بي دفاع تبريزي نيز به شدت مورد ضرب و شتم ماموران قرار گرفته اند. شدت قيام در بخشهاي مركزي شهر تبريز، تمام شهر را ملتهب كرده است. به دليل شدت و سرعت قيام در بخشهاي مركزي شهر تبريز، سراسر شهر دچار التهاب گسترده اي شده و مردم در دفاع از جان و ناموس خود در حال سرازير شدن به خيابانها در محلات ديگر هستند. اولين فيلمهاي رسيده از اين تجمعات گسترده به خوبي بيانگر عزم راسخ ملت آذربايجان در دفاع از كيان خود دارد. مجموعه اي از اين فيلمها تا ساعاتي بعد منتشر خواهد گرديد.

20.05: در خيابان بعثت و ميدان بازارباش اورميه يك جنگ تمام عيار در جريان است. شاهدان عيني درگيري ها را وحشتناك توصيف مي كنند. در عين حال درگيري هاي شديد در خيابانهاي زنجير، مركز، منتظري، دروازه مهاباد، مدني، گول اوستي و عطايي مجددا آغاز شده است. گزارشات حاكي از بازداشت صدها نفر در جريان درگيريهاست. به نظر مي رسد برنامه امروز نيروها بازداشت گسترده مردم است.

در تبريز نيز از داخل استانداري آذربايجان شرقي صداي شليك گلوله به گوش مي رسد. امكان دارد نيروهاي امنيتي داخل استانداري از گلوله هايي غير پلاستيكي نيز استفاده نمايند. هم اكنون نيروهاي يگان ويژه با گاز اشك آور و باتوم به مردم در خيابان راسته كوچه حمله كرده و سعي در متفرق كردن آنها دارند. در اطراف خيابان دارايي و مقابل استانداري نيز مردم با بسيجيها و سپاه درگير شده‌اند. از سمت سه راه امين و خيابان فردوسي صداهاي مكرر شليك گلوله به گوش مي رسد.

19.50: استانداري آذربايجان شرقي در تبريز در آستانه ي تصرف، اين بهترين توصيف دقايقي قبل از وضعيت شهر تبريز است. گروهي از مردم به طرف استانداري حركت مي كنند و گروهي ديگر به طرف ميدان ساعت و گروهي نيز در ميدان قونقا هستند. در عين حال منطقه ي آبرسان تبريز به عنوان كانون آغاز تجمعات بخشي از تبريز و به خصوص پس از فرارسيدن تاريكي با خاموشي مطلق و قطع برق مواجه شده است. گزارش مي رسد درگيريها در خيابان ساعت به شدت افزايش يافته است. همينطور درگيريها از طرف راسته كوچه به طرف پشت خيابان تربيت كشيده شده و تعدادي از مردم در اين منطقه پس از درگيري با مامورين، با باتوم هاي الكتريكي مورد ضرب وشتم قرار گرفته اند.

در اورميه نيز درگيريها اندكي فروكش نموده و معترضين به صورت گروههايي چندصد نفره در حال سردادن شعارهاي خود هستند.

19.40: در تبريز صداي شليك گلوله به صورت متوالي در خيابانهاي فردوسي و سه راه امين شنيده ميشود. برخي گزارشات حاكي از مجروح شدن چندين نفر در تبريز است. تعداد دستگيرشدگان زياد گزارش شده است. تمام مغازه ها در منطقه ي راستا كوچه بسته و همه ي بازاريان به مردم ملحق شده اند.

19.25: تجمع اعتراضي در شهر اهر با يورش بسيار وحشيانه ي نيروهاي سركوبگر به زد و خورد كشيده شد. در اين درگيريها تعدادي بازداشت شده اند كه از اين افراد مي توان به ابراهيم نوري و عليرضا چنگيزي اشاره نمود.

در اورميه درگيري شديد در ميدان زنجير ادامه دارد.

در تبريز نيز درگيري ها به مقابل استانداري آزربايجان شرقي و چهار راه شهناز تبريز كشيده شده است.

19.15: درگيري شديد در مقابل باغ گلستان تبريز و ميدان قونقا گزارش مي گردد. نيروهاي يگان ويژه به شليك گسترده ي گلوله هاي پلاستيكي و گاز اشك آور روي آورده اند.

در اورميه نيز شاهدان عيني از شدت يافتن درگيريها خبر داده اند. يك دستگاه موتور نيروهاي سركوب گر در خيابان طالقاني(زنجير) به آتش كشيده شده است. گزارش ها حاكي از حضور چندين برابري معترضين در اورميه نسبت به هفته ي قبل است.

19.05: با شروع توفاني اعتراضات تبريز نيروهاي يگان ويژه اقدام به شليك گلوله با مرمي پلاستيكي كرده اند. به گفته يكي از شركت كنندگان تعداد معترضين در لحظات اوليه به بيش از ده هزار نفر در سه رهي امين و راسته كوچه مي رسيد. معترضين به سمت ميدان ساعت در حال حركتند. تعداد بسيار زياد موتور سواران يگان ويژه و شليك گاز اشك آور گزارش مي شود.

در اورميه نيز ماموران انتظامي در مقابل سيل خروشان مردم در خيابانهاي مطهري و طالقاني عقب نشيني كرده اند. درگيري ميدان مركز بسيار شديد مي باشد.

18.55: در تبريز درگيري شديد مابين راسته كوچه و بازار محمدي رخ داده است. نيروهاي يگان ويژه به ضرب و شتم شديد حاضرين اقدام نموده اند. در اروميه نيز درگيري شديد در خيابانهاي طالقاني و مطهري شديد گزارش مي شود.

18.50: درشهرستان اهر مركز قاراداغ وضع از ساعت 5عصر كاملا امنيتي است و فعالان و مردم آماده حركت هستند. در اين شهر ابراهيم نوري از فعالين آذربايجاني در پي حمله ي نيروهاي امنيتي بازداشت شده است.

18.46: درگيري مردم در خيابانهاي شهرام، بهار (قاپان قديم)، زنجير و طالقاني گزارش مي شود. حضور مردم بسيار چشم گير از هفته قبل است. در تبريز نيز تظاهرات عظيم چندين هزار نفري آغاز گرديده است.

18.25: دقايقي قبل هسته ي اوليه ي تظاهرات در شهر تبريز نيز بوجود آمد. حاضرين در بازار شهر تبريز در اعتراض به خشكانده شدن درياچه ي اورميه شعارهايي را سر مي دهند. هنوز درگيري گزارش نشده است.

اما در اورميه پس از آغاز تظاهرات كمي پس از ساعت 18 عصر شنبه 12 شهريور، حاضرين در خيابانهاي عطايي و امام اولين اعتراضات را شروع نمودند و ميدان مركز اورميه هم اكنون در دست مردم مي باشد.

در پي اين امر مردم در ميدان مركز و خيابان مطهري با نيروهاي ضد شورش درگير شده اند. گفته مي شود چندين لاستيك آتش زده شده است. نيروها با شليك گاز اشك آور به مردم حمله كرده و مردم نيز در حال سنگ پراني مي باشند.

آذوحبؤلوم : سياست یازار : bozkurt 0 باخیش